Kuzu Kulağı Otu Nedir? | Bitkilerle Tedavi, Ahmet Maranki, Bitkisel Tedaviler, Şifalı Bitkiler ve Bitkisel Çözümler | Şifalı Bitkiler

Yorum Yok
Anasayfa > Kuzu Kulağı Otu ve Faydaları

Kuzu Kulağı Otu ve Faydaları

Kuzu Kulağı Otu ve Faydaları

Nemli kırlarda ve sulak çayırlarda kendiliğinden yetişen mucize bitki kuzu kulağı. Bahar aylarında yetişen, ekşimsi, mayhoş bir tadı olan kuzu kulağı otunun faydalarını saymakla bitirmek mümkün değildir. Kuzu kulağı otundan yapılan çay ateşi düşürmektedir. Birçok insanda görülen diş etlerinin çekilmesine ve sık sık kanamasına engel olmanın yanısıra, ileri safhalarda ise dişlerin dökülmesine yol açan ve vücutta genel bir zayıflamaya sebep olan iskorbit hastalığına karşı oldukça etkilidir. Mide şişkinliğini giderir. Mesane tıkanmasını giderir, iştah açar, ishali keser. Kuzu kulağı otu demir, fosfor ve mineraller bakımından da çok zengin bir bitkidir.

Ancak Ülkemizde kuzu kulağı otu unutulmaya başlanmıştır. Kuzu kulağının birçok çeşidi, Avrupa Ülkelerinde bahçelerde özel olarak yetiştirilmekte ve bol bol tüketilmektedir. Bizim ülkemizde tarlalarda, çayır ve meralarda, ağaç gölgelerinde yetişmektedir. Kuzu kulağı otu, çiçeklenmeden önce toplanması gerekmektedir. Köklerinden yapılan çay idrar arıtırıcı, safra söktürücüdür. Yapraklarının haşlanması ile çıbanların iyileştirilmesi ve olgunlaştırılmasına yardımcı olur.

Kuzu kulağı otu, güneş yanıklarında rahatlatıcı etki göstermektedir.  Taze kuzu kulağı otunun yaprakları topladıktan sonra ezilerek lapası yapılır ve güneş yanığı olan bölgeye dıştan uygulanır. Kuzu kulağı otu, halk arasında bilinen güneş çarpması ve buna bağlı bitkinlik durumlarında, taze kuzu kulağı otu yaprakları1 litrekaynar suda demlenip günde iki üç kez içilmelidir. Ya da kuzu kulağı yaprağının üzerine kaynar su dökülerek 10-15 dk demlendirilip içilebilir. Kuzu kulağı otunun yeşil tohumları kaynatılıp içilecek olursa, anne sütünü artırır. Kuzu kulağı otu, bol miktarda C vitamini barındırmaktadır. Taze kuzu kulağı otu  yaprakları ekşi tadından dolayı salatalarda bolca kullanılır.

Kuzu kulağı otu, böbrek rahatsızlığı, romatizma, gut hastalığı ve idrar yolu rahatsızlığı olan  hastaların bu bitkiyi tüketmemesi gerekmektedir. Ayrıca kuzu kulağı otu, fazla yenildiğinde mide iltihabı,ishal,kusma ve kalp rahatsızlıklarına sebep olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Bezelyenin Faydaları başlıklı makalemizde bezelyede bulunan vitaminler, bezelyenin besin değerli ve bezelyenin faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Diğer Yazılar

Bkz. , , ,
Yorum bırakırsanız minnettar kalırız


− 2 = dört