Buğdayın Faydaları Nelerdir? | Bitkilerle Tedavi, Ahmet Maranki, Bitkisel Tedaviler, Şifalı Bitkiler ve Bitkisel Çözümler | Şifalı Bitkiler

Yorum Yok
Anasayfa > Buğdayın Faydaları

Buğdayın Faydaları

Buğdayın Faydaları

Hayatımızın her evresinde beslenmenin esasını oluşturan, hepimizin yaygın olarak kullandığı buğdayın faydalarını saymakla bitirmek mümkün değildir. En önemli gıda maddesi olarak kullandığımız ekmeğin meydana gelmesinde büyük rol oynayan buğday, birçok gıda ürünlerinin de oluşmasına katkı sağlamaktadır.

Besleyici olan buğdayın faydalarından bahsedecek olursak, karbonhidrat, protein ve B vitamini açısından çok zengin olan buğday, kansızlığı önlemekle birlikte demir ve çinko minerallerini de bol miktarda barındırmaktadır.

Bunun yanı sıra, buğdayın suyu kaynatılıp içildiğinde zihni yorgunluğu giderir, sinirleri teskin eder, bağırsakları çalıştırır ve kabızlığı önler. Bağırsak ve rektum kanserini önlemeye yardımcı olduğu da söylenmektedir.  Buğdayın birçok farklı çeşidi bulunmaktadır.

Bunların bazılarından bahsedecek olursak; kepekli buğday, buğday yağı, buğday nişastası vs. Buğdayın kepeklisi normal buğdaydan daha faydalıdır. Bağırsakları çalıştırır, kabızlığı önler, mideyi korur, cinsel gücü arttırıcı etkileri olduğu belirtilmektedir. Mide hazımsızlıklarında Buğdaydan yapılan çorbaya nane ilave edilerek yenilirse mide hazımsızlıklarına da fayda sağlamaktadır.  Buğday bazı insanlar için tehlike arz etmektedir. Özellikle gluten intoleransı ve (buğday alerjisi) çölyak hastalarında protein grubu olan buğday yan etki göstermektedir. Buğdayın içinde bulunan gluten, mide ve bağırsak yoluyla gluten hastaları tarafından sindirilemediği için has buğday ve has buğdaydan yapılan gıdaları tüketememektedirler. Gluten hastaları tam buğday ekmeği, çölyak emilimi sorunu yaşadıklarından mutlaka doktor yada diyetisyene danışarak kullanmalıdırlar. Ülkemizde üretilen tam buğday ekmeği, tam tahıllı ürünlerin sağlamış olduğu magnezyum glikoz kullanımını pozitif yönde etkileyerek, içinde var olan E vitamini ve diğer antioksidanlarlar ile metabolik sendrom problemini engellemede de fayda sağlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Cinsel Gücü Artırıcı Diyet başlıklı makalemizde cinsel gücü artırıcı diyet, cinsel performans artırıcı diyet ve cinsel problemleri diyetle engelleyin hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Diğer Yazılar

Bkz. , , , ,
Yorum bırakırsanız minnettar kalırız


− iki = 4