Bezelyenin Faydaları Nelerdir? | Bitkilerle Tedavi, Ahmet Maranki, Bitkisel Tedaviler, Şifalı Bitkiler ve Bitkisel Çözümler | Şifalı Bitkiler

Yorum Yok
Anasayfa > Bezelyenin Faydaları

Bezelyenin Faydaları

Bezelyenin Faydaları

Bezelyenin faydaları yüksek oranda lif yönünden zenginlik sağlaması ve kalp damar hastalıklarında koruyucu, kan şekerini dengeleyici ve kötü kolestrolü düşürücü etkileri ile ön plana çıkmaktadır. Gelin bezelyenin diğer faydalarına birlikte bakalım.

Bezelyenin faydaları nelerdir?

Yüksek oranda B1 vitamini içeren bezelye, uykuyu düzene sokmakla birlikte, iştah açar ve insanın ruh halini düzelterek insanların neşeli olmalarını sağlar. Bezelye vücuda enerji verir ve vücudu kuvvetlendirir. Kasların gelişmesine ve yenilenmesine yardım eder. Bezelye kansızlık, kan kanseri, bağırsak kanseri riskini azaltır. Bunun yanı sıra karaciğerin düzenli çalışması sağlar.

Birçok ev hanımı bezelye tanelerini taze olarak yemeklerde çorbalarda kullanmakla birlikte, dondurarak ya da konservesini yaparak ileride tüketmek için saklayabilirler.

Taze bezelyenin tüketilmesi konserve bezelylere göre daha faydalıdır. Taze bezelyenin su oranı daha yüksek olduğu için pişme süreside kısa olur. Özellikle taze bezelye bağırsakları çalıştırarak kabızlığı giderir. Konserve ya da dondurulmuş gıdalara oranla taze bezelyenin daha fazla tercih edilmesi gerekmektedir. Lezzet bakımından farklılığı göreceksiniz. Ayrıca bezelyede bulunan  lif oranı çok yüksektir. Posalı yiyecelerde olduğu gibi tok tutma dereceside fazladır. Besleyiciliğinden dolayı, kuru bezelyenin çekilmesi ile elde edilen bezelye unu çocuk mamalarında da kullanılmaktadır.

Bezelyede bulunan diğer besin değerleri şu şekildedir;

Protein, karbonhidrat, fosfor, kalsiyum, demir, magnezyum, sodyum, potasyum, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B6 vitamini, A vitamini, C vitamini ve E vitamini içermektedir.

Bu önemli besin değerlerinden yararlanmak adına bezelyenin haftada 1 ya da 2 kez yenilmesi yeterli olacaktır. Siz de haftalık bezelye tüketiminizi eksiksiz bir şekilde yerine getirerek vücudunuz için gerekli besin değerlerini alabilir ve bunun ardından daha sağlıklı bir bünyeye kavuşabilirsiniz. Bezelyenin faydalarını göz ardı etmeyin, siz de gerekli tüketimi yaparak sağlığınıza katkıda bulunun ve bezelyenin sağladığı yararları yakından hissetme şansına sahip olun.

Bir önceki yazımız olan Öksürük Çeşitleri ve Tedavisi başlıklı makalemizde balgamlı öksürük, kuru öksürük ve öksürük belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Diğer Yazılar

Bkz. , , , ,
Yorum bırakırsanız minnettar kalırız


6 + = onbeş